- Zbiórka zapisów:W pierwszym tygodniu od ogłoszenia wydarzenia organizator zbiera wstępne zapisy i deklaracje uczestnictwa w celu oszacowania pierwotnego zapotrzebowania na modele z każdej kategorii.
- Udostępnienie kodów rabatowych:Następnie organizator przekazuje listę partnerującym sklepom i producentom, po czym udostępnia uczestnikom kody rabatowe na modele i figurki biorące udział w wyzwaniu.Uczestnicy samodzielnie zamawiają wybrane przez siebie figurki.
- Przesyłka figurek:W ostatnim miesiącu trwania wyzwania organizator przedstawia dane do wysyłki figurek.Uczestnicy mają czas na wysyłkę prac do organizatora aż do ostatniego dnia października 2023.
- Fotografowanie i filmowanie prac:Organizator odbiera przesłane prace i przystępuje do sfotografowania każdej z nich oraz nakręcenia ujęć ukazujących prace w 360 stopniach.Po przygotowaniu i obróbce zdjęć, organizator przekazuje materiały źródłowe komisji sędziowskiej.
- Przygotowanie materiału podsumowującego:Następuje nagranie i przygotowanie materiału podsumowującego MiniEmporium Challenge, wraz z omówieniem najlepszych prac.
- Pakowanie i wysyłka prac:Organizator pakuje prace uczestników oraz przygotowuje przesyłki wraz z nagrodami i dyplomami.Przesyłki są wysyłane do uczestników.
- MiniEmporium Challenge jest organizowany przez Samuela Skiba-Wojnach.
- MiniEmporium Challenge jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych uczestników.
- Uczestnicy powinni posiadać własne, oryginalne prace malarskie figurek, które zostaną zgłoszone do MiniEmporium Challenge.
- Zgłoszenia mogą być dokonywane tylko przez osoby fizyczne, a nie przez firmy lub organizacje.
- Uczestnicy muszą zaakceptować regulamin MiniEmporium Challenge i zobowiązują się do przestrzegania zasad uczciwości i etyki w trakcie trwania MiniEmporium Challenge.
- Każdy uczestnik musi być aktywnym Patronem w momencie wysłania zgłoszenia oraz w trakcie trwania finału wyzwania.
- Każdy uczestnik musi wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz opłacić wpisowe, które zostanie przeznaczane na koszty odesłania prac do uczestnika wraz z nagrodami.
- Niedozwolone jest zgłoszenie pracy, której nie jest się autorem/autorką.
- Niedozwolone jest zgłoszenie pracy, która nie jest oryginalną figurką. Jesteśmy uczciwą społecznością, która bezwzględnie podchodzi do kwestii piractwa (nie tylko w przypadku figurek, ale wszelkiej własności intelektualnej).
Niedozwolone jest publikowanie zdjęć WIP (work in progress) w trakcie malowania prac na wyzwanie gdziekolwiek w internecie oraz zdjęć figurek skończonych do dnia 31.10.23 włącznie.
Każdy uczestnik i uczestniczka reprezentuje swój własny poziom, więc publikacja WIPów przez bardziej zaawansowanych uczestników, mogłaby niekorzystnie wpłynąć na morale osób bardziej początkujących.
- Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę malarską do jednej kategorii. Każdy uczestnik może wziąć udział w dowolnej liczbie kategorii.
- Prace muszą być oryginalne, wykonane własnoręcznie przez uczestnika.
- Zgłoszenia powinny być przesyłane w formie fizycznej do paczkomatu podanego przez organizatora, nie później niż do dnia 31.10.23 (liczy się data nadania).
- Wraz z każdym zgłoszeniem należy podać informacje kontaktowe uczestnika, które posłużą do wydruku dyplomów oraz odesłania prac wraz z nagrodami.
- Prace zostaną oceniane przez wyznaczoną komisję sędziowską, która składa się z doświadczonych i wykwalifikowanych ekspertów w dziedzinie malowania figurek.
- Prace zostaną oceniane na podstawie różnych kryteriów, takich jak technika malowania, kreatywność, użyte materiały itp.
- Decyzja komisji sędziowskiej jest ostateczna i nie podlega dyskusji ani odwołaniu.
- Komisja sędziowska wytypuje najlepsze prace w każdej kategorii, które zostaną omówione w specjalnym podsumowaniu na kanale “MiniEmporium Samiego“.
- Ocenie podlegają same figurki wyzwania, bez dioram czy urozmaiceń. Co więcej, kitbash czy konwersje mogą wpłynąć negatywnie na ocenę prac.
- Organizator MiniEmporium Challenge zapewnia określone nagrody dla zwycięzców, które zostają ufundowane przez Partnerów wydarzenia.
- Nagrody nie podlegają wymianie ani zamianie na równowartość pieniężną.
- Możliwe jest wymienianie się nagrodami pomiędzy członkami społeczności MiniEmporium we własnym zakresie.
- Autorzy i autorki najlepszych prac wybranych przez komisję sędziowską otrzymają dodatkową nagrodę w postaci profesjonalnego feedbacku.
- Uczestnicy zachowują pełne prawa autorskie do swoich zgłoszonych prac.
- Jednakże, zgłaszając swoje prace, uczestnicy udzielają organizatorowi nieodpłatnej licencji na wykorzystanie i publikację prac w związku z MiniEmporium Challenge, włączając w to promocję i reklamę MiniEmporium Challenge.
- Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w regulaminie MiniEmporium Challenge, jeśli będzie to konieczne. Wszelkie zmiany zostaną opublikowane na stronie internetowej MiniEmporium Challenge i będą obowiązywać od momentu ich ogłoszenia.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody, straty lub kontuzje poniesione przez uczestników w związku z udziałem w MiniEmporium Challenge.
- Wszelkie spory wynikłe w związku z MiniEmporium Challenge będą rozstrzygane zgodnie z obowiązującym prawem.
- Udział w MiniEmporium Challenge jest równoznaczny z akceptacją niniejszego regulaminu.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za stan prac, które otrzyma od uczestników. Ponosi ją jedynie za stan po odesłaniu do uczestników po zakończeniu wydarzenia.
I tak i nie.
Autorzy 3 najlepszych prac z każdej kategorii MECH’22 (poprzednia edycja) są przeniesieni do osobnej sekcji. Innymi słowy, ich prace są oceniane w osobnym toku względem pozostałych.
W ten sposób z edycji na edycję liczba osób o wyższych umiejętnościach będzie się powiększać. Tym samym uniknie się efektu zdobywania wyróżnień przez tych samych uczestników co roku.
Jeszcze jak!
Ponieważ MECH nie jest konkursem, poziom uczestników ma znaczenie drugorzędne.
Wystarczy obejrzeć galerię wszystkich prac z MECH’22, żeby zobaczyć jak różne umiejętności pokazali uczestnicy.
Jeśli jesteś osobą początkującą to tym bardziej wzięcie udziału ma sens.
Dlaczego? Z kilku powodów.
“Nie ma sensu się wystawiać, bo poziom prac jest przytłaczający…”
Często można podobne opinie przeczytać w odniesieniu do konkursów opartych na rywalizacji. W MECHu prace są pokazywane na sam koniec, więc dużo trudniej o utratę motywacji.
MECH to idealna okazja do realnego sprawdzenia swoich umiejętności.
Bardzo możliwe, że nie doceniasz swojego skilla, a w ten sposób łatwiej ustalisz dalszy kierunek rozwoju. Po publikacji prac można wspólne ze społecznością przedyskutować swoje zgłoszenie lub wrzucić je do “feedbacku od Samiego”.
Jeśli Twoja praca zostanie wyróżniona to znak, że być może warto również rozważyć wzięcie udziały w innych wydarzeniach kompetytywnych.
Poprzednia edycja jasno pokazała, że autorzy najlepszych dzieł byli niejako zaskoczeni werdyktem komisji sędziowskiej.
Kilka miesięcy później niektóre z tych osób zgłosiły swoje prace na dużych festiwalach malarskich i zajęły konkretne miejsca.
Wynika to z faktu, że w ten sposób lepiej można porównać umiejętności techniczne oraz kreatywność uczestników.
Dzięki temu minimalizuje się ryzyko, że niektórzy uczestnicy wybiorą (niekoniecznie świadomie) łatwiejsze modele do malowania i tym samym uzyskają niejako fory.
Ponadto stawiając obok siebie te same rzeźby dużo adekwatniej i sprawiedliwiej można dokonać oceny samego malowania.
Z tego też powodu dioramy czy kitbashe/konwersje są niewskazane.
Nie. To jedynie wskazówka dla organizatora jakiego obłożenia może się spodziewać w danej kategorii.
Jeśli zechcesz wziąć udział we wszystkich kategoriach, ale dopadnie Cię życie i skończysz tylko część – nic nie szkodzi. Najważniejsze jest dokończenie i wysłanie przynajmniej jednej figurki.
Równie dobrze możesz w trakcie zmienić zdanie i zdecydować się wziąć udział w innej lub dodatkowej kategorii. Wybór należy do Ciebie.
Jasne.
Nie ma tu różnicy czy ktoś jest Patronem, Adeptem, Strażnikiem czy Serafinem.
Siła marki MiniEmporium Samiego tkwi w społecznym finansowaniu jej istnienia, bez kategoryzowania ludzi pod względem wysokości wsparcia.
MECH jest wydarzeniem organizowanym dla społeczności w celu rozwinięcia umiejętności jej członków, a tym samym popularyzacji hobby w naszym kraju.
Jako organizator nic na tym nie zarabiam bezpośrednio, więc proponuję prosty i moim zdaniem sprawiedliwy układ.
Wsparcie na Patronite pozwala mi wciąż zajmować się MiniEmporium na pełen etat. Dzięki temu mam czas i możliwości na organizowanie takich eventów.
Im większe wsparcie, tym więcej mogę od siebie dawać.
Także poniekąd to właśnie Ci spośród widzów, którzy zdecydowali się wspierać mnie jako twórcę są pośrednio odpowiedzialni za powstawanie takich inicjatyw.
Ja tym tylko zarządzam.
Publikacja WIPów przed zakończeniem wyzwania może (i najprawdopodobniej tak by się stało) wpłynąć negatywnie na motywację niektórych uczestników.
Odnosi się to do “Nie ma sensu się wystawiać, bo poziom prac jest przytłaczający…”
Kiedy pokazujemy swoją twórczość szerszemu gronu to bardzo łatwo o obawy. Zwłaszcza gdy robimy to po raz pierwszy.
Czy moje malowanie jest dostatecznie dobre? A co jeśli odstaję poziomem od innych? Trochę się wstydzę, bo dopiero zaczynam. Nie umiem zrobić dobrego zdjęcia swoim figurkom…
Każdy artysta słyszał takie podszepty wątpliwości we własnym umyśle przynajmniej raz w życiu. Eliminując WIPy w trakcie trwania wyzwania, potencjalnie zmniejszamy ilość takich wątpliwości. A tym samym łatwiej jest zdobyć się na odwagę i faktycznie dokończyć swoje dzieła w świętym spokoju.
Ostateczny termin na wysłanie prac to 31.10.2023
Liczy się tutaj nie data odbioru przesyłki przez organizatora, ale data nadania w paczkomacie uczestnika.
To zależy. MECH’23 jest wydarzeniem skupionym wokół społeczności i niektóre decyzje podejmujemy wspólnie.
W MECH’22 miała miejsce sytuacja, że jednemu z uczestników zabrakło kilku godzin na dokończenie pracy. Napisał o tym na Discordzie i cała społeczność biorąca udział w evencie zadecydowała by dać mu specjalnie dodatkowy czas!
Koniec końców nie tylko udało mu się zrealizować zamierzony plan, ale również trafić do grona wyróżnionych.
Ograniczony czas ma również na celu ćwiczenie umiejętności jaką jest powiedzenie “stop”. W pewnym momencie trzeba uznać pracę za skończoną, bo tak naprawdę każdą figurkę można “wyciągać” w nieskończoność.
Jeśli jednak nie uda się przygotować żadnej pracy na czas, wtedy wpisowe przepada. Wynika to z faktu, że dużo wcześniej będą generowane etykiety paczkomatowe, zamawiane dyplomy, kupowane kartony do wysyłki i ponoszone inne koszty.
Po części jest to semantyka, jednak ważne jest tutaj konkretne rozgraniczenie względem podobnych imprez.
Konkursy są zorientowane często na rywalizację. Ponadto są również często fizycznymi wydarzeniami, gdzie trzeba się pojawić osobiście by zgłosić prace.
W przypadku konkursów online na uczestnikach spoczywa obowiązek zrobienia odpowiednich zdjęć i dostarczenia organizatorom.
Słowo “wyzwanie” w MECHu zmienia optykę z rywalizacji na rozwój i “sprawdzenie się”. Chodzi o to by zdobyć się na odwagę i zmierzyć się z czymś nowym, dla każdego będzie to coś innego – nowa skala, inny rodzaj modelu, producent czy nawet techniki.